PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Fakte të pakundërshtueshme të shkrimit të gjuhës shqipe para Krishtit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FaLcOxXx
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1522
Age : 107
Vendbanimi : kudo dhe kurdo ne cdo kohe
Puna/hobi : to do nothing it's something
Humor : shes sporia n'korzo...hahah
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Fakte të pakundërshtueshme të shkrimit të gjuhës shqipe para Krishtit   Fri Nov 14, 2008 2:28 pm

Fakte të pakundërshtueshme të shkrimit të gjuhës shqipe para Krishtit.

Në qytetin e Apollonia janë bëre zbulime të rëndësishme të cilat dëshmojne për shkrimin e gjuhës Shqipe dhe kulturën Ilire.Ato janë fshehur nga arkeologjia shqiptare.Disa prej tyre janë shkatëruar në mënyrë të qëllimshme ose interpretuar gabim po në mënyrë të qëllimshme dhe të ndërgjegjshme.Arkeologë si Neritan Ceka,kanë manipuluar origjinën e tyre duke mbajtur mbi vete një nga krimet më të medha kulturore kundër kombit shqiptar.Ata me qëllim i kanë kategorizuar ato si shkrime greke dhe kulture greke duke mos qënë aspak të tilla.

Alfabeti I cili u kopjua nga ardhësit në shekullin e 7 para krishtit në ballkan(të ashtuquajturit Greke),I cili sot quhet alfabeti i greqishtes së vjetër nuk është gjë tjetër vetem një nga versionet e alfabetit të gjuhës shqipe(pas atij Vinca).Ai alphabet ishte I ndërtuar për të shkruajtur gjuhën shqipe.Percaktimet përshkruese të tij flasin shqip duke filluar nga shkronja e parë “alfa” e cila nuk është gjë tjetër vetëm shtrëmbërimi i foljes së gjuhës shqipe “flas” e deri në fund të tij me “O medha” e cila është përcaktimi mbiemeror i gjuhes shqipe “i madh”në numrin shumës “mëdha” i vendosur gabim për njësi të numrit njëjës që ësht simboli “O”.Të gjitha përshkrimet e simboleve kanë të bëjnë me folje të gjuhës shqipe si:

a.flas

b.bëj

g.gamma=gjë ama,grua

d.del

e me radhe…………

Kjo është një them tjetër e gjerë.Por me pak fjalë,ai alphabet është një prozë prej fillimit deri në fund lidhur vetëm me fjalë të gjuhës shqipe.Nuk është i shkëputur shkronjë për shkronjë sic kuptohet sot.Unë po ju them vetem pak fillimin “ Të folurit bëhet nga …………..

Por ajo në na intereson në këtë them është se ku kemi shkrime në gur,sepse nga ato në letër unë s’kam besim(i kane djegur qellimisht kelyshet e kishave),që vertetojnë shkrimin e gjuhës sonë.

Në qytetin e Apollonisë është gjetur një tempull i bukur,i vogël.Ai është i shekullit të III (të tretë)para krishtit.Në pjesën e poshtme të tij është shkruajtur:FIMIA XIYNEPON XAIPE

Meritën e madhe të zbërthimit të këtij mbishkrimi e ka Nermin Falaski.Dihet që ajo është me origjinë shqiptare.Dihet dhe Kuptohet pse e zbërtheu vetëm ajo,kontesha Nermin.Te tjerët si joshqiptarë ashtu dhe shqiptarë nuk kan dashur kurrë ta zbërthejne ,janë paguar të mos e zberthyer dhe paguhen dhe sot në këtë rrugë të ndyrë mohuese të së vertetës.

Këtu nuk kemi të bëjmë me një interpretim ose version të mundshëm të saj të zbërthyer me tendence sepse ishte me origjine shqiptare.Këtu kemi të bëjmë me thënien dhe përplasjen në sy të qorrave të një të vërtete shkencore me një shkallë vërtetësie të nivelit maksimal.Zbërthimi i saj është i pakundërshtueshëm në çdo millimetër llogjike.

Shpjeguar nga Nermin Vlora(Falaski):

1.FIMIA=femija.

2.XIYNEPON=Hyjneron

3.XAIPE=Hajer

Kuptimi I fjalise:

“Femija hyjneron,hajer”

Unë nuk do të shtoj asnjë gjë plus në këtë kuptim.Nermin ka shtuar diçka per ta kuptuar më shumë atë Italianët,Anglezet por për ne që jemi shqiptare nuk ka nevojë.

Ai është aq i qartë sa flet vetë.

Unë po shtoj vetëm keto detaje teknike:

a.Dialaketi myzeqar nuk operon me “ë” por me “e” edhe në ditët e sotme.

b.Ndryshim me alfabetin e sotëm(jo me shqiptimin):

_________________
SHES SPORIA neper KORZO HAHAMos shkoni ne spitalin e Tetoves, me vdek mundeni edhe te shpija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit https://www.youtube.com/sokol2103
 
Fakte të pakundërshtueshme të shkrimit të gjuhës shqipe para Krishtit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: KULTURA :: Arti Shqiptar-
Kërce tek: