PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Studimi,aromat ndikojn në ëndërrat e njeriut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Studimi,aromat ndikojn në ëndërrat e njeriut   Sat Nov 15, 2008 1:30 am

Parfume dhe aroma të mira për të ëndërruar princin e kaltër. Erëra të rënda dhe aspak të këndshme për t’u nuhatur, nëse duam të ndëshkojmë shokun e dhomës, duke e bërë të kalojë një natë plot ankthe e inkube.

Aromat, me sa duket ndikojnë ëndrrat tonë: aromat e mira sjellin ëndrra të mira e të bukura për t’u parë; të pakëndshmet i shkatërrojnë lehtësisht.

Përfundimi ka ardhur pas një studimi gjerman në kongresin amerikan “Academy of Otolaryngology” zhvilluar në Chicago.

Studiuesit parfumuan ambienin ku ishin duke fjetur shumë vullnetarë, pjesë e studimit, me aroma të mira dhe totalisht të padëshiruara për tu nuhatur, tip, vezë e prishur.

Në kohën e zgjimit, studiuesit i intervistuan të gjithë me radhë, duke u përqëndruar në ëndrrat që kishin parë. Zbulimi ishte befasues. Kur gjumi i vullnetarëve ishte shqetësuar me erëra të pakëndëshme, ëndrrat ishin po ashtu. Njësoj si aroma që kishin ndjerë. Në rastin e aromatizimit të dhomës me parfume lulesh, endrrat kishin qenë të bukura e të pëlqyeshme. “Ëndrra të mrekullueshme, gati të magjishme”- kanë përcaktuar studiuesit, pas mbledhjes së të dhënave nga gjithë personat që fjetën në dhomat me erë të mirë.

“Në fakt, ky është i pari studim që dokumenton impaktin e nuhatjes në ëndrra”- thonë studiuesit gjermanë, duke shtuar se ky përfundim mund të përmirësojë jetën tonë, të paktën poshtë mbulesave.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Studimi,aromat ndikojn në ëndërrat e njeriut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Psikologjia-
Kërce tek: