PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Formatimi dhe ndarja e diskut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
"El-Pipita"
Admin
avatar

Numri i postimeve : 319
Age : 31
Vendbanimi : Diku larg
Puna/hobi : Cst
Registration date : 22/10/2008

MesazhTitulli: Formatimi dhe ndarja e diskut   Wed Nov 12, 2008 5:05 am

ndarja e Diskut behet kur ta ben formatimin e PC, ( nuk e di a din ta ben formatimin ), Formatim e PC mundesh ta besh diekt me CD e Windos XP ketu eshte nje avantazh.

- Që don ta besh Formatin e PC fute ne CDROM apo cilen nga Lectoret eki Master, dhe e ristarton PC dhe normal automakisht e merr për siper CD e Windos Xp, në qoftese nuk e merr ndizet PC normal, at her Provo dhe nje her ta ristartosh dhe ne at moment qe fillon te ndizet e klikon në Esc dhe hapet faqja e zez sikur te jesh në MSDOS dhe ti tregon psh HardDisk, DVD,CDROM apo e cek ermin e Lektorve qe ike psh sikur mua qe me tregon, HadrDisk, Plextor DVD dhe LiteON.

- Pasi qe jan paraqitur ketu siq e ceka manalt, me shigjetat në testatur shkon ne cilin lektor eki CD Windos dhe klikon Enter,pastaj të thot qe don te vazhdosh kliko Enter për ta filluar Proceduren, ( ike 20 sec për te klikuar Enter qe jo ndizet PC normal. Kur te klikon Enter hapet dritarja e kaltert dhe te pyt a don ta bejsh reparimin e Windos XP apo don ta instalosh WindosXP, ti kliko per ta instaluar XP, dhe past kur te pyt ne ket PC eshte i instaluar nje Program XP ti kliko në Esc dhe ti qet Psh sikur tek une:

C/ disk ......................................... 30000 Mo
D/ disk ......................................... 90000 Mo

- Besoj se deri ketu eke kuptu !!! Pastaj ketu filon ta ndash Hard Disk! se pari duhesh ti suprimosh të gjitha, nuk edi une ne sa particione eki të ndan Diskun, por duhesh ti suprimosh me germen " S " së pari shkon në C/ disk klikon S edhe enter me duket edhe nje herte pyt a je i sigurt qe don ta Suprimon ti kliko prap S, shkon prap te D/ disk nje ashtu e ben,deri sa i ke suprimuar të ghitha, dhe normal duhet ta kesh Disk 2000000 Mo,per ti krijuar tash apo per ta ndar diskun klikon ne Gemern
" C " dhe ta jep shumen e diskut total qe eki Mo ti e fshin kët shifer ( por mos harro ku i ke shifrat ta aktivizon NumLock OK,dhe se pari e jep shifren 25000 Mo ( për C/disk ) pastaj prap te kthen tek faqja e me parme kur ike suprimuar te gjith diskat qe ishte shifra e diskut total, dhe e sheh qe eki veq nje particion C/ disk 25000, dhe pastaj prap kliko C dhe e jep madhsin e diskut qe deshir, dhe e njejta procedur vazhdon qe don te krijosh ma shum participime te diksut dhe pasi të ështe kryer kja procedur ne fund duhesh te jesh ne C/Disk dhe klikon Enter dhe hapet nje fritare te pyt ne qfar menyre don ta formatosh Diskun .

1. Don ta formatosh Diskun në formatin FAT32 Normal.
2. Don ta formatosh Diskun në formatin FAT32 te shpejt.
3. Don ta formatosh Diskun në formatin NTFS Normal
4. Don ta formatosh Diskun në formatin FAT32 të shpejt.

Ti me shigjet shko tek pika e 3 dhe klikon Enter dhe fillon formatimi,
( normal kuptohet se C/Disk eshte aty ku instalohet WindosXP dhe te ghitha programet tjera pastaj qe instalohen automatikisht ne C/ Program Files.

Pasi te m'baron instalimi i WindosXP, particionet tjera kuptohet qe nuk jan ne perpunim sepse nuk jan te formatuara,pra duhesh teklikosh me maus m'bi disk D/Disk me pullen e djatht te mausit dhe Formate, dhe kshtu i Formaton Diskat tjer qe i ke OK

Shumica mendojn se ne C/Disk duhesh te kesh madhsin mat madhen, jo eshte shum gabim,maximalja qe duhesh ta kesh C/Disk eshte e preferuar 20 deri ne 25 GO (Giga) Pse? sepse psh te jet madhsija e madhe ne C/Disk kkur don ta hap nje program psh shkon koh ma e gjat deri sa ta kerkon programin, e kur eshte madhsia ma vogel per disa sec e hap ma shpejt...

Ju keni deshir ta ndani DiskunHard ne 4 Particione ( pjes ) une mendoj se nuk eshte nevoja, mundesh ta ndash MAX deri ne 3 Disk C/ , D/ , E/

Besoj SPARTAKU SE DOT JA ARRISH TA BEN KET.

P.S : Mos harro textin qe e kam shkruar ta besh Copy dhe vendose nj nje flet Word dhe ta bejsh Imprimimin se pastaj dot ngelesh dhe dot haron sesi behet formatimi kshtu eki para syve textin.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit http://tetovaforum.1talk.net
 
Formatimi dhe ndarja e diskut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: IFORMATIKA :: Programe-
Kërce tek: