PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Maska per fytyr

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:45 am

Për ta mbrojtur lëkurën tuaj nga efektet anësore të preparateve të ndryshme artificiale të cilat i ofrojnë prodhuesit, ja disa këshilla natyrale për kujdesin ndaj fytyrës suaj.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:46 am

Maskë për ngritje të natyrshme

Rrihni mirë të bardhën e vesë, vendoseni në fytyrë dhe le të qëndrojë 15 minuta. Pastaj lajeni fytyrën me ujë pak të ngrohtë, dhe lyeni lëkurën me krem hidratues. Efektet e këtij trajtimi vërehen menjëherë dy orë pas larjes së fytyrës, mirëpo nëse këtë e përsëritni disa javë, rezultatet do të jenë të përhershme.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:46 am

Maskë për lëkurë të thatë

Rrihni mirë një ve të plotë, dhe vendoseni në fytyrë. Kur të thahet e leni dhjetë minuta të shfaq efektin e vet në lëkurën e fytyrës suaj. Pastaj lani fytyrën me ujë të ftohtë dhe e lyeni me vaj bajameje ose me vaj ulliri.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:46 am

Tretësirë uthulle kundër akneve

Në një litër ujë të vluar, të ftohur, shtoni një lugë uthulle të mollës. Me një pambuk vendoseni tretësirën në fytyrë çdo natë para se të flini dhe skuqja do të pakësohet nga dita e dytë, po ashtu to të zvogëlohet edhe numri i akneve. Ndërsa nëse kjo nuk ka sukses atëherë duhet ta vizitoni dermatologun.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:46 am

Majdanozi i largon mitiserat

Majdanozin e imtësuar mirë vendoseni në vendin ku keni mitisere. Pastaj me ujë të nxehtë lajeni fytyrën, me qëllim që lëngu i majdanozit të depërtojë thellë në lëkurë. Pastaj shumë lehtë do të mund ta largoni mitiserin me ndihmën e një pambuku.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:47 am

Maskë nga mjalti

Disa lugë mjalti i ngrohni dhe i përzieni me një lugë lëngu të limonit. Pasi t’i keni përzier disa minuta, i leni që të ftohen. Vendosni në fytyrë dhe i leni të qëndrojnë 10-15 minuta. Pas kësaj kohë, fytyrën lajeni me ujë të ftohtë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:47 am

për te zhdukur rrudhat.

Perzieni një te verdhe veze,1luge kos dhe 1 luge mjalte derisa te perfitoni një krem te bute.Shperndaheni neper fytyre dhe ne qafe dhe lereni te veproje për 15 min.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:47 am

Zieni 2 karrota,shtypini derisa te behet një pure e dendur dhe shperndaheni akoma te ngrohte ne lekure.Pas 15 min shpelajeni fytytren me uje te vaket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:48 am

Maske me portokall dhe mjalte.

është ideale për te krijuar një efekt energjidhenes ne lekure.Kjo maske pergatitet shumë shpejt.Ne te vertet,mjafton te lyheni fytyren me 3 luge mjalte,duke evituar zonat rreth syve,dhe pastaj te shperndani mbi te lekuren e portokallit(kjo e grire).Lereni rreth 10 min.
Mjalti ndihmon për te stabilizuar hidratimin e qelizave dhe portokalli e ushqen ate me vitaminen C.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:48 am

Maske me banana

Perziej 1 banane te pjekur e te shtypur,1 luge kafeje me kos natyral dhe 1 luge kafeje leng limoni.Vendose mbi fytyre..Lere 20 min.
Shpelaje me uje te vaket.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:48 am

Qumësht pastrues për lëkura të yndyrshme


Shtrydhni një grejpfrut dhe përziejeni lëngun e tij me një gotë qumësht të ftohtë. Ruajeni në frigorifer dhe përdoreni për të pastruar fytyrën para gjumit. Njomni një copë pambuk të pastër dhe kaloni me të gjithë fytyrën. Shpëlajeni me ujë të vakët dhe fshijeni me pecetë të pastër.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:49 am

Ujë trëndafili për sy të ënjtur

Zieni 1 litër ujë dhe pasi ta hiqni nga zjarri hidhni në të 20 petale trëndafili. Lërini rreth 30 minuta, më pas kullojini. Lëreni ujin e trëndafilit të ftohet pak dhe bëni me të kompresa në sy.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:49 am

Maskë me patate për rrathët e zinj të syve

Pastroni një patate dhe prijeni në feta shumë të holla. Shtrojini fetat në sy dhe lërini rreth 10 minuta. Më pas hiqini dhe shpëlani fytyrën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:49 am

Krem pastrues për fytyrën

¼ kastravec (me lëkurë të prerë hollë)
1/8 patate (me lëkurë të prerë hollë)
1 lugë sodë buke
1 kokërr vezë
¼ filxhan kos

Hidhni në makineri grirëse pataten dhe kastravecin. Shtoni sodën dhe vezën dhe vazhdoni përzierjen. Më pas hidhni kosin. Nëse keni lëkurë të yndyrshme, shtoni 2 lugë kafeje lëng limoni. Kremi ruhet në frigorifer për 2 ditë.

Vendoseni në një cope pambuku ose pecetë të pastër dhe pastroni me të fytyrën. Më pas hiqeni dhe shpëlani fytyrën.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:49 am

PËR TË PATUR NJË LËKURË MËNDAFSH

250 ml lëng i freskët kastraveci
50 ml mjaltë
125 ml jogurt
6 pika vaj livande
4 pika vaj karafili
Përziejini mirë dhe vendosini në fytyrë përpara se të laheni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:49 am

MASKË PËR TË HEQUR QIMET E FYTYRËS

1 pako me xhelatinë
125 ml sugo frutash ose lënge barërash.
Ngrohini së bashku deri sa të tretet xhelatina.
Lërini të ftohen në temperaturë normale deri sa të mund
ta duroni mbi lëkurë. Aplikojeni më pas në fytyrë dhe
lëreni të thahet krejt. Tërhiqeni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:50 am

MASKË ME KUNGULL

Kungulli i verdhë është shumë i pasur me vitaminë A dhe ndihmon për të rigjeneruar
lëkurën dhe për ta bërë atë sa më të shëndetshme.

Përgatitja

Zini një fetë me kungull të prerë në copa për 15 minuta në ujë. Pasi e keni zier shtypeni.
Shtojini masës një lugë të vogël me pana të freskët, të lëngët dhe përzieni mirë. Lëreni masën
të ftohet dhe kur ajo të marrë temperaturën e ambientit përhapeni në fytyrë dhe në qafën e larë
dhe lëreni të pushojë në atë vend për rreth 10 minuta. Duhet të evitoni sytë dhe buzët. Më pas
shpëlajeni me ujë të vakët dhe lyeni fytyrën me kremin hidratues që ju përdorni.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:50 am

Maskë me rrush

Rrushi përveçse është një frut shumë i shijshëm, përmban përbërës të ndryshëm që mund ta ndihmojnë lëkurën për të qenë më e bukur dhe për të përmirësuar pamjen e saj.

Në fakt që në antikitet ishte e njohur për cilësitë depurative dhe rindërtuese dhe tashmë të gjitha industritë e mëdha të kozmetikës e kanë zbuluar që përbërësit e saj aktivë kanë një fuqi të madhe antioksiduese. Rrushi është ideal për të hidratuar, për të ushqyer dhe tonifikuar që në fakt janë elementët idealë për një lëkurë të pjekur ose shumë të thatë, ajo ndihmon në parandalimin e plakjes së lëkurës, ka një efekt frenues dhe dobësues ndaj dhe shumë anticelulitë e përmbajnë, ai ndihmon për të eleminuar fryrjet ë këmbëve dhe problemet e qarkullimit të gjakut, gjithashtu ka dhe funksion pastrues, duke pastruar nga lëkura e vdekur. Të gjitha këto elementë janë të pranishëm si tek tuli, tek farat edhe tek lëkura e rrushit.

Lani mirë 10 kokrra me rrush. Shtypini me një pirun deri sa të bëhen një masë e qullët. Lani mirë fytyrën dhe qafën. Vendosni qullin mbi fytyrë dhe mbi qafë. Lëreni të veprojë për një periudhë 25 minuta. Hiqni tulin dhe shpëlani me kujdes fytyrën me ujë të vakët.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   Tue Nov 18, 2008 3:50 am

Maske fytyre me pjeshke e kastravec

Lajeni fytyren me pastruesin tuaj te preferuar dhe uje te ngrohte qe t'ju hapen mirë poret.
Merrni 2-3 kokrra pjeshke. Prije te thela te holla, aq sa te mundesh. Ferkoje fytyren mirë e mirë me kete mase dhe qendro ne pozicion te shtrire. Leri te qendrojne atje deri ne 20 minuta.

Ndersa masa e pjeshkes qendron ne fytyre, mbyllni syte dhe vendosni masen e kastravecit mbi qepalla.

Mundesisht qetesohuni ne një ambient ose dhome me vete, larg zhurmave te familjes , dhe vini ne CD player ndonje muzike qetesuese. Pra
trajtim anti-stres.

Ne fund shpelajeni lekuren lehte me uje te ftohte.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Maska per fytyr   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Maska per fytyr
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: KULTURA :: Moda dhe Estetika-
Kërce tek: