PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Ilac per rrudha

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Ilac per rrudha   Tue Nov 18, 2008 3:53 am

Shkencëtarët nga Universiteti i Seulit kanë njoftuar se aplikimi i molekulës së yndyrës natyrore, phosphatidylserina, mundëson ngadalësimin e plakjes së lëkurës të cilën e shkaktojnë faktorët e ambientit, ose dëmtimet të cilat i shkaktojnë agjentët fizikë dhe kimikë.
Nën ndikimin e proceseve normale të plakjes, si edhe nënë veprimin e faktorëve të jashtëm siç janë rrezet ultravjollcë, lëkura e re bëhet e vrazhdë dhe me rrudha.

Gjatë një eksperimenti, është bërë aplikimi i 2% të tretjes molekulare të phosphatidylserinës në lëkurën e personave të ri dhe pastaj lëkura i është ekspozuar rrezeve UV.

Rezultatet kanë treguar se te personat të cilët janë trajtuar me phosphatidylserinë është penguar zvogëlimi i sasisë së kolagjenit dhe në këtë mënyrë lëkura është mbajtur më e njomë dhe më e re.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Ilac per rrudha
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: KULTURA :: Moda dhe Estetika-
Kërce tek: