PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Disa kuriozitete

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Gressa
VIP
VIP
avatar

Numri i postimeve : 416
Age : 27
Vendbanimi : Tetove
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Disa kuriozitete   Thu Nov 20, 2008 1:03 am

1. Mundesia per te te rene rrufeja eshte 1 ne 600,000.
2. Gjysma e popullsise se botes eshte nen moshen 25 vjec.
3. Ne perendim njerezit nderrojne shtepi mesatarisht 1 here ne 7 vjet.
4. Sherbimi postar i SH.B.A. dergon rreth 43% te postes boterore, ndjekesi me i afert eshte Japonia me 6%.
5. Rreth 27% e ushqimit ne vendet e zhvilluara perfundon ne koshat e plehrave.
6. 1 ne 10 persona ne bote banojne ne ishull.
7. Ajnshtajni deri ne moshen 9-vjeçare nuk fliste normalisht.
8. Shqipëria është i vetmi vënd në Europë ku Aviacioni u zhvillua më parë se transporti Hekurudhor
9. A e keni ditur se njeriu brenda trurit (diku nga mesi) ka oren biologjike.
10. Shefcenko kur ka qen 14 vjec,ka ngelur ne fiskultur sepse sishte gjekundi per futboll.
11. Helikopteri me i ri dhe me moderni merikan
SIKORSKI esht ndertuar ne baz te ndertimit te PILIVESES(qe ka sistem te
perkryer ndertimi)..
Pilivesa ka dy par krah, dy sy te medhenj me
shum minisy brenda ketyre dyve qe lidhen drejtperdrejt me trurin, ka
nji te pare dhe shpejtesi te jashtzakonshme. fosilet qe jane gjetur te
para 1 miljon e 40 mije vjetesh jane po te njejtat-pa ndryshim. kjo jep
me kuptu se teoria e Darvinit per Evolucionin ka rene poshte spse nuk
ka spjegim per kete.
12. Gjatesia e trupit te nje njeriu pjestuar me gjatesine nga gishterinjte e kembes (te puthitura me token) deri te kerthiza ( te dyja gjatesite duhet te jene ekzakte ) eshte gjithmone 1.618
13. Gjatesia e dores se njeriut pjestuar me
gjatesine nga gishterinjte e dores deri tek berryli eshte po i njejti
numer 1.618
14. Gjatesia nga gishterinjte e kembes deri ne ije
pjestuar me gjatesine nga gishterinjte e kembes derin ne gunj eshte pa
dyshim I njejti numer 1.618
15. Ne nje zgjua bletesh pjestimi i bleteve femra me ato meshkuj eshte gjithmon 1.618
16. Farat e lulediellit riten ne dy spirale te llojeve te ndryshme, pjestimi I rotacionit me spirale me te madhe dhe asaj tjetres eshte 1.618
17. Bleta cdohere dyllin e vet e ben ne forme te gjashtkendeshit te rregull kete per arsye se kjo forme gjeometrike eshte me e pershtatshme per shfytzimin maksimal te hapesires.
18. Rrjeta e nje marimange eshte rreth 1/1000mm ndersa eshte 5 here me e
fuqishme se nje celik me te njejten diameter.Ajo gjithashtu eshte mjaft
e lehte. Nje rrjete e tille e mjaftueshme per ta qarkuar boten, peshon
vetem 320g.
19. Jetegjatesia me e ulet ne rruzullin tokesor eshte ne Botcvana me 37.4vjet , ndersa me e gjata ne Andora me 83.6vjet.
20. Heroni, nje shkencetar ne greqine antike, ka zbuluar enerigjine me avull,gje qe conte drejt zbulimit te trenit.Kur ja tregoi kete mbretit, mbreti u gezua shume ,por kur Heroni ja tregoi dobite, mbreti i tha:lere ate, cka te bejme ne pastaj me sklleverit.
21. Hamburgeri per here te pare eshte perdorur nga romaket.
22. Fjala “pare” rrjedh nga latinishtja qe ne gjuhen tone don te thote “ka”
( lope ),per arsye se ne koherat e lashta blerjet jane bere mall
per mall dhe lopa ka pasur nje vlere te larte.Nders parate e para jane zbuluar ne Kine ne shek e 9-te.
23. Nëqoftëse do të ishte e mundur të
reduktohej popullsia e botës në një fshat me 100 veta, duke ruajtur
proporcionet për gjithë popujt egzistues në tokë, ky fshat do të ishte
i përbërë kështu:
57 aziatikë
21 europianë
14 amerikanë ( veri qendër jug)
8 afrikanë
Atje do të kishte:
52 femra dhe 48 meshkuj
30 të bardhë dhe 70 me ngjyrë
30 të krishterë dhe 70 jo të krishterë
89 heteroseksualë dhe 11 homoseksualë
6 persona do të zotëronin 59 % të pasurisë totale dhe që të 6 do ta kishin origjinën nga SHBA.
80 do të jetonin në shtëpi të këqia
30 do të ishin analfabetë
50 do të vuanin nga kequshqyerja
1 do të ishte duke vdekur
1 do të ishte duke lindur
1 do të kidhte një kompiutër
1 do të kishte një diplomë universitare

Duhet të merni në konsideratë gjithashtu këto:
Nëqoftëse ju ngiheni këtë mëngjez më shumë i shëndoshë se i sëmurë, ju
do të jini më me shans se një milion njerëz që nuk do të rrojnë javën e
ardhëshme.
Nëqoftëse ju nuk kini qënë në rrezik nga një betejë,
në burg, në agoninë e torturës, në gjendje urie, ju do të ishit më mirë
se 500 milionë njerës.
Nëqoftëse ju mund të shkoni në kishë pa qenë i kërcënuar, i torturuar ose i vrarë, ju keni një shans më të mirë se 3 miliard persona.
Nëqoftëse ju keni ushqim në frigoriferin tuaj, kini veshur rroba, kini një çati mbi kokë dhe një vend për të fjetur, ju jeni më i pasur se 75 % e banorëve të tokës.
Nëqoftëse ju keni para në bankë, në portofolin tuaj dhe monedha në një arkë të
vogël, ju bëni pjesë në rreth 8 % të njerëzve më të privilegjuar të
botës.
Nëqoftëse prindërit tuaj janë akoma gjallë dhe gjithmonë të martuar, ju jeni nga personat realisht të rrallë.
Nëqoftëse ju lexoni këtë mesazh, kjo do të thotë se ju nuk bëni pjesë në 2 miliard personat që nuk dinë të lexojne.
24. A e dini ju se prezervativin per here te para eshte shpikur ne Angli nga nje mjek angles qe quhej Condom sepse jaurdheroi mbreti prandaj dhe ne anglisht quhet condom.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Disa kuriozitete
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Kuriozitete-
Kërce tek: