PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Horoskopi Maja

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Aηι∂α
Admin
avatar

Numri i postimeve : 807
Age : 27
Vendbanimi : N\'hanë :P
Registration date : 11/11/2008

MesazhTitulli: Horoskopi Maja   Thu Nov 20, 2008 2:24 am

Si njohes te medhenj te disiplines astrologjike, Majat arriten te perpunojne nje horoskop te tyre, e cila perfshin 13 shenja qe u korrespondojne po aq kafsheve.
Do te te pelqente te dije se cila eshte shenja jote Maja?Qyteterim Maja, sic eshte e ditur, eshte zhvilluar ne Ameriken qendrore, ne nje territor qe perfshin nje pjese te Meksikes, te Belizes, te Guatemales dhe te Hondurasit.
Qyteterimi I tyre vjen qe 2000 p.k., kur filluan formimet e para te qyteterimit. Rreth viteve 300 p.k. Majat kishin perpunuar nje system shkrimi dhe llogaritje, dhe kishin si baze 2 kalendare: nje te tipit civil (Haab) dhe nje te tipit ritual (Tzolkin).
Faktikisht Majat perdornin ne te njejten kohe te dy kalendaret, si te ishte nje I vetem. Perkrah ketyre dy tipeve kryesore te llogaritjes se kohes, egzistonte edhe viti henor, I perbere nga 13 muaj, secili prej 28 ditesh, I mbiquajtur edhe vit shkencor, apo kod I Parisit, sepse ishte pikerisht ne Paris qe u zbulua rreth viteve 800.
Ky kalendar henor, I nendare ne 13 pjese ose muaj, korrespondon po me aq kafshe, dhe eshte baza e sistemit astrologjik te qyteterimit Maja.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Horoskopi Maja
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Diskutime Shoqërore :: Horoskopi :: Horoskopi Mujor :: Horoskopi Maja-
Kërce tek: