PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Disa keshilla per kuzhinen tuaj

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:28 pm

Gjate gatimit të gjelleve të nxehta mos i mbani femijet prane.


Ne menyre qe të zhdukesh eren e mykut apo çdo lloj ere tjeter jo të kendshme ne dollap apo ne syrtare mjafton të vendosni ne kend të tyre një copez thengjill


Kur rrihen të bardhat e vezeve qe t'u shtohen me shumë vellimi për çdo kokerr veze i shtohet një gjysem luge gjelle uje


Kur gjiza është e tharte perzihet me qumesht ne raportin 1:1, pasi lihet një orë kullohet, keshtuqe gjiza behet e embel dhe e fresket.


Ne menyre qe të heqesh eren e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon...


për të permiresuar shijen e fasuleve gjate zierjes hidhen majdanoz dhe karota.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:28 pm

Kur ne frigorifer mbetet 1/2 kokre qepe e qeruar, qe të ruaj shijen dhe aromen, lyhet vendi i prere me margarine.


Gjate zierjes se patateve të vjetra ,qe të mos krijohen njolla të zeza,u hidhet pak uthull.


për të pastruar makinen e mishit gjate grirjes se mishit me dhjame,grihen me pare 2--3 kokrra patate,pastaj lahet.


Trute para se të perpunohen duhet të vendosen për 1--2 orë ne uje të ftohte qe tu hiqet cipa.


Djathi shumë i kripur njomet me uje të zier por të ftohur.


Mos perdorni mjetet elektrike kur duart i keni të lagura, si dhe kur dyshoni se kane difekte teknike.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:29 pm

Vezet e fresketa kur futen ne uje me kripe bien ne fund ndersa ato qe s'jane të fresketa notojne.


Patatet e ziera qerohen me lehte nese pas zierjes hidhen ne uje të ftohte.


Mbas qerimit të patateve, karrotave, e perimeve të tjera duarve ju hiqen njollat nese lahen me lëng limoni ose limontos.


Kur ne friz ta fusim torten apo diqka qe mund të mar eren e asortimenteve ne friz duhet me vendos një filgjan me pak kafe.


për të shmangur eren jo të kendshme të lulelakres se zier, hidhni ne tenxhere një molle ose vendosni mbi kapakun e tenxheres një cope pambuk të zhytur ne uthull.


për të evituar sterkitjen me vaj të nxehte gjate skuqjes dhe të na ndote kuzhinen, është mirë qe të hedhim ne vaj pak kripe, para se të filloje të nxehet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:29 pm

Shkrumosja e gjelles (ne tenxhere)

Nese pa dashur e lini gjellen ne tenxhere me shumë seç duhet dhe ju shkrumoset, mos u merakosni. Hiqni me kujdes pjesen e lartme qe nuk është djegur dhe vendosini ne një tenxhere tjeter. Ne vazhdim shtoni ne gjelle një patate të qeruar të prere ne feta si dhe dy feteza buke bajate. Lerini ne gjelle për rreth 20 minuta ne menyre qe të thithin eren e djegesires. Me pas hiqini patatet dhe buken dhe shtoni pak piper ose një salce pikante për ta mbuluar plotesisht eren e shkrumit.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:29 pm

Shkrirja e mishit

Preferohet qe shkrirja e mishit të mos behet jashte frigoriferit, sepse ndryshimi i menjehershem i temperatures shkakton plasaritje ne indet e tij, duke shkaktuar ne vazhdim oksidim të mishit nga kontakti me oksigjenin. Keshtu, është me mirë qe pasi ta kemi nxerre nga ngrirja, ta leme mishin ne dhomen e shkrirjes se frigoriferit (apo ne katet e poshtme të frigoriferit), ne menyre qe të shkrihet pak nga pak.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:29 pm

Në mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo çdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo në syrtare mjafton të vendosni në kënd të tyre një copëz qymyr.

Për zierjen e vezëve të plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me një copë letër alumini dhe të hidhen në ujë.

Mos e lër orizin apo thjerrëzat apo çdo lloj ushqimi tjetër që futet në këtë grup në qese plasmasi në guzhinë, futi në qese basme në mënyrë që të mos zënë krimba apo të myken.

Mundohu që të mos blesh perime të ndënjura apo të vyshkura sepse ato e kanë humbur një pjesë të madhe të vlerave të tyre ushqimore.

Mos i lër perimet një kohë të gjatë në ujë në larjen e tyre është më mirë që ato të lahen në ujë të rrjedhshëm e pastaj të vihen në kullesë në mënyrë që të thahen.

Përdor thikë të mprehtë në prerjen e perimeve në mënyrë që të shmangësh dëmtimet e lekurës apo të gjetheve të tyre.

Griji perimet me lëkurën e tyre në mënyrë që të mbrojnë vlerat e tyre ushqimore.

Erëzat: majdanozi, kopër etj. ruhen mirë për disa ditë nëse futen në qese plasmasi e mblidhen mirë, e më pas vendosen në frigorifer apo në vende të freskëta.

Majdanozi, kopër etj nga erëzat e gjelbërta nuk grihen me makinë sepse u humbet lëngu është mirë që të grihen me thikë.

Sa më të mëdhaja të priten perimet aq më pak e humbasin vlerën e tyre ushqimore.

Perimet ruhen mirë për disa ditë nëse mbështillen me një pecete të lagur.

Perimet qërohen jo shumë kohë para gatimit dhe zihen në tenxhere me kapak të mbyllur dhe me pak ujë.

Vitaminat që ndodhen në perimet e freskëta janë shumë të ndjeshme gjatë përpunimit të nxehtë, prandaj është më mirë që ato të zihen shpejt e në zjarr të fortë.

Patatet e ziera qërohen më lehtë nëse pas zierjes hidhen në ujë të ftohtë.

Që panxhari i kuq të ruajë ngjyrën gjatë zierjes, në vend të kripës në ujë hidhet pak uthull.

Mbas qërimit të patateve, karrotave, e perimeve të tjera duarve ju hiqen njollat nëse lahen me lëng limoni ose limontos.

Kur gjiza është e thartë përzihet me qumësht në raportin 1:1, pasi lihet një orë kullohet, kështuqë gjiza bëhet e ëmbël dhe e freskët.

Djathi shumë i kripur njomet me ujë të zier por të ftohur.

Djathi i tharë që të bëhet i butë vihet për pak kohë në qumësht.

Vezët e freskëta kur futen në ujë me kripë bien në fund ndërsa ato që s'janë të freskëta notojnë.

Kur rrihen të bardhat e vezëve që t'u shtohen më shumë vëllimi për çdo kokërr vezë i shtohet një gjysëm luge gjelle ujë.

Lakra turshi nuk shpërlahet me ujë të nxehtë sepse i ulen vlerat ushqimore.

Gjatë zierjes së lakrës në mënyrë që të mos vijë erë e keqe, në tenxhere hidhet një fetë buke e lyer me uthull.

Kur lulelakra ruhet në dritë nxihet dhe i keqësohet shija.

Për të zier një kg. fasule duhen 2-3 litra ujë.

Për të përmirësuar shijen e fasuleve gjatë zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

Gjatë gatimit të gjellëve të nxehta mos i mbani fëmijët pranë.

Mos përdorni pajisje elektrike kur duart i keni të lagura, si dhe kur dyshoni se kanë difekte teknike
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   Thu Nov 20, 2008 11:31 pm

Qe edhe disa Keshilla tjera per Shtepin tuaj

1.Në mënyrë që të heqesh erën e peshkut nga duart, pastroji ato duke i ferkuar mirë me limon.

2.Mund të zhdukësh erën e qepës apo të hurdhrave duke i fërkuar duart me uthull të bardhë menjëherë pas mbarimit të pregatitjes së ushqimit.

3.Në mënyrë që të zhdukësh erën e mykut apo çdo lloj ere tjetër jo të këndshme në dollap apo në syrtare mjafton të vendosni në kënd të tyre një copëz qymyr.

4.Për zierjen e vezëve të plasaritura mjafton t'i mblidhni ato me një copë letër alumini dhe të hidhen në ujë.

5.Mos e lër orizin apo thjerrëzat apo çdo lloj ushqimi tjetër që futet në këtë grup në qese plasmasi në guzhinë, futi në qese basme në mënyrë që të mos zënë krimba apo të meken.

6.Mundohu që të mos blesh perime të ndënjura apo të vyshkura sepse ato e kanë humbur një pjesë të madhe të vlerave të tyre ushqimore.

7.Mos i lër perimet një kohë të gjatë në ujë në larjen e tyre është më mirë që ato të lahen në ujë të rrjedhshëm e pastaj të vihen në kullesë në mënyrë që të thahen.

8.Përdor thikë të mprehtë në prerjen e perimeve në mënyrë që të shmangësh dëmtimet e lekurës apo të gjetheve të tyre.

9.Griji perimet me lëkurën e tyre në mënyrë që të mbrojnë vlerat e tyre ushqimore.

10.Erëzat: majdanozi, kopër etj. ruhen mirë për disa ditë nëse futen në qese plasmasi e mblidhen mirë, e më pas vendosen në frigorifer apo në vende të freskëta.

11.Majdanozi, kopër etj nga erëzat e gjelbërta nuk grihen me makinë sepse u humbet lëngu është mirë që të grihen me thikë.

12.Sa më të mëdhaja të priten perimet aq më pak e humbasin vlerën e tyre ushqimore.

13.Perimet ruhen mirë për disa ditë nëse mbështillen me një pecete të lagur.

14.Perimet qërohen jo shumë kohë para gatimit dhe zihen në tenxhere me kapak të mbyllur dhe me pak ujë.

15.Vitaminat që ndodhen në perimet e freskëta janë shumë të ndjeshme gjatë përpunimit të nxehtë, prandaj është më mirë që ato të zihen shpejt e në zjarr të fortë.

16.Patatet e ziera qërohen më lehtë nëse pas zierjes hidhen në ujë të ftohtë.

17.Që panxhari i kuq të ruajë ngjyrën gjatë zierjes, në vend të kripës në ujë hidhet pak uthull.

18.Mbas qërimit të patateve, karrotave, e perimeve të tjera duarve ju hiqen njollat nëse lahen me lëng limoni ose limontos.

19.Kur gjiza është e thartë përzihet me qumësht në raportin 1:1, pasi lihet një orë kullohet, kështuqë gjiza bëhet e ëmbël dhe e freskët.

20.Djathi shumë i kripur njomet me ujë të zier por të ftohur.

21.Djathi i tharë që të bëhet i butë vihet për pak kohë në qumësht.

22.Vezët e freskëta kur futen në ujë me kripë bien në fund ndërsa ato që s'janë të freskëta notojnë.

23.Kur rrihen të bardhat e vezëve që t'u shtohen më shumë vëllimi për çdo kokërr vezë i shtohet një gjysëm luge gjelle ujë.

24.Lakra turshi nuk shpërlahet me ujë të nxehtë sepse i ulen vlerat ushqimore.

25.Gjatë zierjes së lakrës në mënyrë që të mos vijë erë e keqe, në tenxhere hidhet një fetë buke e lyer me uthull.

26.Kur lulelakra ruhet në dritë nxihet dhe i keqësohet shija.

27.Për të zier një kg. fasule duhen 2-3 litra ujë.

28.Për të përmirësuar shijen e fasuleve gjatë zierjes hidhen majdanoz dhe karota.

29.Gjatë gatimit të gjellëve të nxehta mos i mbani fëmijët pranë.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Disa keshilla per kuzhinen tuaj   

Mbrapsht në krye Shko poshtë
 
Disa keshilla per kuzhinen tuaj
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Diskutime Shoqërore :: Diskutime Shoqërore :: Kuzhina dhe receta gatimi-
Kërce tek: