PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Dhjetë të Përgezuarit me Xhennet

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Dhjetë të Përgezuarit me Xhennet   Fri Dec 12, 2008 3:49 am

Falenderimet dhe Lavdërimet i qofshin vetëm Allahut të artëmadhëruar, salavatet dhe selamet i takojnë Pejgamberit tonë Muhamedit alejhi selam, familjes së tij dhe gjithë atyre, të cilët ndjekin rrugën e tij, deri në Ditën e Gjykimit.
Këto rrëfime të cilat do ti bëjmë në Broshura nga

historia e dhjetë shokëve të Muhamedit alejhi selam, të cilët kanë qenë të përgëzuar me xhenet që në këtë dunja dhe kanë qenë të dalluar për besnikëri dhe bamirësi. Ata ishin kalorës të Islamit, duke pasuar dhe imituar në të gjitha çështjet Muhamedin alejhi selam, si në mendime, në udhëzime dhe në të gjitha sferat e jetës.

-"Një ditë prej ditëve hyri Pejgamberi alejhi selam, tek gruaja e tij Aisha r.a. dhe ajo zbriti pas tij, dhe i Dërguari i Allahut i tha: Oj Ajshe! Ajsha duke u përgjigjur tha urdhëro, o i Dërguari i Allahut! Ai (Muhamedi alejhi selam) tha : Babai yt në xhennet do hyjë shoqërues me Ibrahimin alejhi selam, Omeri në xhennet shoqërues me Nuhin alejhi selam, Othmani në xhennet shoqërues me Mua, Aliu në xhennet shoqërues me Jahja ibn Zekerija alejhi selam, Talha në xhennet shoqërues me Daudin alejhi selam, Zubejri në xhennet shoqërues me Islamilin alejhi selam, Sead ibn Vekas në xhennet shoqërues me Sulejmanin alejhi selam, Seid ibn Zejdi në xhennet shoqërues me Isain djalin e Merjemes alejhi selam, Ebu Ubejde Abidetu Amir Ibn Xherah në xhennet shoqërues me Idrisin alejhi selam.

Pastaj vazhdoi dhe tha: Oj Aishe, Unë jam zotëria i Pejgamberëve, dhe Babai yt është më i Lavdëruari për besnikëri, ndërsa ti je nëna e besimtarëve." (Hadith)

Këta njerëz janë më të dashurit e Allahut subhanehu ue te'ala dhe më të dashurit e të Dërguarit të Allahut, dhe kjo është obligim i gjithë ummetit që të shkruaj historinë e tyre me shkronja të arta, gjithashtu obligimi i gjithë muslimanëve është që ti lexojnë me vëmendje, dashuri dhe respekt, derisa të marrim mësim prej tyre duke i ndjekur ashtu siç kanë vepruar ata.

Allahu i Lartëmadhëruar ka thënë: "Të tillët janë ata që All-llahu i udhëzoi në rrugën e drejtë dhe të tillët janë ata të mençurit". [Ez-Zumer, 18]

Lusim Allahun e Lartëmadhëruar që të na ringjallë me këta njerëz, të cilët janë të përgëzuar me xhennet dhe lusim Allahun që këto broshura ti bëjmë vetëm për hir të Allahut subhanehu ue te'ala.Autor:
Imad Hasen Shafi
Përshtati:
Faik Asani
23 tetor 2008
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
Dhjetë të Përgezuarit me Xhennet
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: KULTURA :: Feja Islame-
Kërce tek: