PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Cfare mendimi keni per vetevrasjen?

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Cfare mendimi keni per vetevrasjen?   Wed Nov 12, 2008 10:53 pm

KOheve te fundit është shtuar numri i vetvrasjeve ne Kosove e sidomos qe nga perfundimi i luftes. KOsova ka qen një rajon ne te cilin numri i vetvrasjeve ka qene nder me te ultat ne Evrope dhe ish-Jugosllavi, mirepo rritja e vetvrasjeve nga 1.62 % sa ka qen ne vitet 1962-77, ne 4.2 ne qershor te vitit 2006 , tregon një trend shqetesues kshtu tha neuropsikiatri Ferid Agani.

Cilat jan shkaqet qe vjen deri te vetevrasja?
PSe një njeri ben Vetevrasje ?
Cfar mendimi keni ju ne lidhje me vetvrasjen, nese mundeni pak a shumë te tregoni ?

për her te pare termi vetevrasje është perdorur ne shekullin Xlll. Me pare është quajtur vrasja e vetvetes. Paraprijes i vetverasjes me se shumti është depresioni por edhe kushtet ekonomike. Ne bote sot nga vetevrasja vdesin 1 milion njerez për gjdo vit . çdo 40 sekonda ne bote dikush ben vetevrasje.
Shumica e religjioneve vetevrasjen e konsiderojn si mekat, ndersa për nga pikpamja juridike ne disa shtete ai është edhe krim. Ne Japoni besojn se vetvrasja është "një zgjedhje krenare e problemeve te pazgjidhura". Vetvrasja ne shumicen e shoqerive është e ndaluar.
Hulumtimi i parë shkencor për vetëvrasjen është kryer nga Emil Dyrkemi (Emil Durkheim 1858-1917).
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
FaLcOxXx
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1522
Age : 107
Vendbanimi : kudo dhe kurdo ne cdo kohe
Puna/hobi : to do nothing it's something
Humor : shes sporia n'korzo...hahah
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Cfare mendimi keni per vetevrasjen?   Wed Nov 12, 2008 11:00 pm

vetevrasja esht menyra se si frikacaku hiken probleme me te cilet sen perballet...esht nje gabim shum i madh!!!
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit https://www.youtube.com/sokol2103
 
Cfare mendimi keni per vetevrasjen?
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Psikologjia-
Kërce tek: