PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Si ndikon muzika ne procesin e te menduarit dhe mesuarit

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Si ndikon muzika ne procesin e te menduarit dhe mesuarit   Wed Nov 12, 2008 10:55 pm

Si Ndikon Muzika Në Procesin E Të Menduarit Dhe Të Mësuarit ??.

Muzika ka një influence teper te fuqishme mbi trupin tone ,mendjen tone dhe gjithashtu mbi emocionet tona . Mjafton vetem një tingull dhe ai e stimulon te gjithë trupin tone ndersa një melodi e fuqishme arrin te na bej te qajme papushim ose te gezojme dhe te shperthejme duke kercyer . Muzika ndikon mbi njerezit ne menyra te ndryshme ,madje dhe te i njejti person ndikon ndryshe ne kohë te ndryshme . Kjo ndodh për te vetmen arsye se njerezit reagojne ne maniera te ndryshme ndaj muzikes.

Muzika ka një ndikim shumë te madh ne proceset ritmike ,kordinimin fizik, te menduarit kritik , ne procesin e te kujtuarit , te degjuarit dhe ne logjike.Por ndikim me te madh ajo ka ne procesin e te menduarit.Kjo vjen si rrjedhoje e faktit qe ne muzike kemi rritje te aftesive konjitive dhe menyra e larte e te menduarit është ne limitet e saj. Niveli i energjise qe është i domosdoshem ne muzike , aftesia për te organizuar kohen , vetedisiplinimi ,te menduarit abstrakt luajne një rol pozitiv ne procesin e te menduarit.

Ne baze te studimeve te kryera studentet qe ishin te dhene mbas muzikes merrnin me shumë pike ne testet e inteligjences.(RAUSCHER 1994) Aftesia e tyre për te krijuar imazhe mendore ishte shumë me e larte se e studenteve qe nuk degjonin dhe nuk ishin te dhene mbas muzikes. Gjithashtu nga te dhenat e vazhdueshme është zbuluar se se studentet e muzikes dhe te apasionuarit mbas saj ne menyre periodike arrine pike me te larta ne zgjidhjen e problemeve matematikore dhe ne seksionin special te ushtrimeve verbale te SAT ( scholastic aptitude test).Dhe padyshim qe eksiston një korrelacion pozitiv midis muzikes dhe procesit te menduarit. Dhe ne pyesim si ? Sipas një neurologu amerikan i universitetit te mjeksise ne Harvard misteri u zgjidh.Ai zbuloi se muzikantet te cilet jane gjeni ne një fushe specifike te muzikes kane një zone ne hemisferen e majte te trurit qe është me e zhvilluar se zakonisht.Kjo zone është quajtur planumi temporal.Zona e trurit qe është pergjegjese për procesin e te menduarit dhe planiumi temporal stimulojne njera –tjetren duke shfryrezuar lidhjet qe kane qelizat e trurit ose te dyja keto zonat punojne ne te njejten kohë.

Muzika luan një rol shumë pozitiv dhe ne procesin e te mesuarit. është zbuluar se vendosja ne bekgraund e muzikes (e lehte ) është shumë efektive ne rritjen e perqendrimit dhe te performances. Eksistojne hipotezat se disa lloje te vecanta instrumentash me teper te lehta dhe te mesmet japin një ndihmese shumë te madhe ne procesin e te mesuarit.Mendimi tradicional se për studentet dhe për te rinjte qetesia është faktori me i mirë për te mesuar është hedhur poshte. Ne disa situata ne fakt ne qetesi totale është pothuajse e pamundur te nxesh, zhurmat e ndertimeve dhe ato natyrale e demtojne kete si proces. Muzika është efektive jo vetem sepse mund te neutralizoj keto zhurma ose ti fshehi ato por gjithashtu ajo sherben si një katalizatore për ta ndihmuar kete proces.

Kontributi i muzikes ne pergatitjen akademike është shumë i madh megjithse ne ditet tona është injoruar.Por efektet e muzikes dhe funksionimi i trurit dhe alternimi i ketyre dy proceseve ne procesin akademik duhet te studjohet dhe te eksplorohet me tej. është e vertet se një sasi muzike ne bekgraund ndikon shumë ne procesin e te mesuarit dhe është shumë ndihmuese por sa është kjo sasi ndikojne te gjitha njesoj ? Cilat me shumë cilat me pak ?

Muzika është me shumë se te mesuarite për ta kenduar apo për ta luajtur. Ajo është me shumë se kenaqesi dhe me shumë se argetim për degjuesit . Muzika është shkence , disipline mendore dhe art.etj
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
FaLcOxXx
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1522
Age : 107
Vendbanimi : kudo dhe kurdo ne cdo kohe
Puna/hobi : to do nothing it's something
Humor : shes sporia n'korzo...hahah
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Si ndikon muzika ne procesin e te menduarit dhe mesuarit   Wed Nov 12, 2008 11:08 pm

une sen mcoj pa muzik Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit https://www.youtube.com/sokol2103
 
Si ndikon muzika ne procesin e te menduarit dhe mesuarit
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Psikologjia-
Kërce tek: