PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 30 makinat me te shemtuara ne histori

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: 30 makinat me te shemtuara ne histori   Wed Nov 12, 2008 11:09 pm

30 makinat më të shëmtuara në histori
Prodhuesit e makinave
shpenzojnë miliarda
dollarë për të zhvilluar dhe testuar çdo nuance të një makine të re, por jo të gjitha makinat e prodhuara kanë rezultuar të kenë imazhin e synuar. Në ditët e sotme, me fokusin në grupet e blerësve, inxhinieria dhe rritja e pushtetit në departamentin e marketingut mund të falen për gabimet estetike, por po të shohim mbrapa në kohë dallojmë se asnjë prej këtyre monstruoziteteve s'është ndaluar në kohë. Fakti më i trishtueshëm është se disa prej këtyre katastrofave kanë shërbyer si shembuj për disa makina shumë të mira si "Ford Scorpio", "Fiat Multipla" dhe "Pontiac Aztek". "Russo-Baltique" ishte prodhuesi i parë rus i makinave. Nuk dihet synimi i qartë në treg pasi krijimet e tij ishin, jo vetëm të shëmtuara, por edhe të liga. Me një grilë radiatori, të cilën kritikët e atëhershëm nuk e preferonin aspak, "Edsel" ishte një prej dështimeve më spektakolare në historinë automobilistike amerikane. Edhe pse u ndërtua mbi karkasën e një "Triump", Equipe dukej si beze për shkak të krahëve me bulba, të cilët i bënin gomat të dukeshin si xhuxhe. Duhet vullnet dhe përkushtim për të prodhuar një makinë që është aq e shëmtuar sa "Bristol 412". Ajo anohej nga njëra anë, s'ishte aspak proporcionale dhe nuk ngjante si një makinë Premium. Një veturë dydyershe e madhe ka nevojë për forma që të duket elegante, por fatkeqësisht "Rolls Royce Carmargue" s'kishte asnjë. Në vend të tyre kishte një grilë vulgare dhe fenerë të errët që e bënin të dukej si panda. Një makinë salloni, me format e saj të mëdha, Talbot Tagora dukej e ngathët dhe e nivelit të ulët. S'është e çuditshme që shitjet nuk ecën aspak mirë.


1. 1912 Russo-Baltique Type-C:
“Russo-Baltique” ishte prodhuesi i parë rus i makinave. Nuk dihet synimi i qartë në treg pasi krijimet e tij ishin, jo vetëm të shëmtuara, por edhe të liga.

2. 1958 - 1960 Ford Edsel:
Me një grilë radiatori, të cilën kritikët e atëhershëm nuk e preferonin aspak, “Edsel” ishte një prej dështimeve më spektakolare në historinë automobilistike amerikane.

3. 1961 - 1978 Citroen Ami:
Motra e llojit më të vogël “2CV”, Ami nuk e trashëgoi paraqitjen e këndshme të saj. Ajo u shfaq me një parakolp që ngjante sikur ishte goditur drejt e në hundë.

4. 1962 - 1963 Studebaker Avanti:
E prezantuar nga “Studebaker” për të shkaktuar interes publik, Avanti nuk kishte një grilë dhe kishte dy fenerë të përparmë shumë larg nga njëri-tjetri.


5. 1963 - 1970 Bond Equipe:
Edhe pse u ndërtua mbi karkasën e një “Triump”, Equipe dukej si beze për shkak të krahëve me bulba, të cilët i bënin gomat të dukeshin si xhuxhe.

6. 1970 - 1971 Marcos Mantis:
Profili anësor nuk ishte aspak në favor të kësaj makine. Mantis tërhiqte vëmendjen e të gjithë atyre që e shikonin, por për arsye se ishte e shëmtuar.


7. 1972 Volvo VESC concept:
Volvo mesa duket kishte vendosur që të bënte ç’të ishte e mundur për të ndaluar që njerëzit të hipnin në të. Prandaj krijoi këtë version të tmerrshëm.

8. 1973 - 1995 Spartan Roadster:
Kjo makinë kishte si synim të ngjallte kujtime të makinës klasike “MG TF”, por proporcionet nuk ishin aspak në vendin e gabuar dhe pjesa më të madhe e tyre ishin të shëmtuara.


9. 1974 - 1978 Ford Mustang II:
Është e pamundur të imagjinohet Steve McQueen që ecën në rrugët kodrinore të San Franciskos me një prej këtyre. Kjo duket si një version gjeriatrik i modelit të mëparshëm.

10. 1975 - 1980 AMC Pacer:
Kjo makinë ka fituar një status kult pasi u shfaq në “Wane’s World” por Pacer ishte në fakt shumë e shëmtuar dhe shumë e etur për statusin e saj si makinë ekonomike.

11. 1975 - 1982 Bristol 412:
Duhet vullnet dhe përkushtim për të prodhuar një makinë që është aq e shëmtuar sa “412-ta”. Ajo anohej nga njëra anë, s’ishte aspak proporcionale dhe nuk ngjante si një makinë Premium.

12. 1975 - 1986 Rolls Royce Carmargue:
Një veturë dydyershe e madhe ka nevojë për forma që të duket elegante, por fatkeqësisht “Rolls Royce Carmargue” s’kishte asnjë. Në vend të tyre kishte një grilë vulgare dhe fenerë të errët që e bënin të dukej si panda.

13. 1977 - 1981 Volvo 262C:
Makinat zor se janë më të shëmtuara se “262C”. E skicuar nga Bertone, kjo shtëpi xhami e zbrazët dukej e tmerrshme mbi trupin e gjatë.

14. 1978 - 1981 Midas Coupé:
Impakti i “Midas” ishte thuajse zero me formën e re, por sidoqoftë Gordon Murray, skicuesi i “McLaren F1” ra në dashuri me të.

15. 1980 - 1986 Renault Fuego:
Të dalat e mëdha dhe pjesa e mbrapse e rënë e bënë Feugo-n që të klasifikohej si makinë e shëmtuar. Sidoqoftë ajo ishte pretendente e titullit për makinën dy-dyershe më të shitur në Evropë.


16. 1981 - 1987 Maserati Biturbo Coupé:
në krahasim me modelet e vjetra Bora dhe Khamsin, Biturbo dukej shumë më e zymtë. Motra e saj, Spyder ishtë shumë herë më e paraqitshme se kjo.


17. 1981 - 1984 Talbot Tagora:
Një makinë salloni, me format e saj të mëdha, Tagora dukej e ngathët dhe e nivelit të ulët. S’është e çuditshme që shitjet nuk ecën aspak mirë.

18. 1983 - 1991 Dutton Phaeton:
Varianti Dutton i Lotus SEven ishte i plogësht dhe aspak elegant. Sidoqoftë nëse pamja e shëmtuar kapërcehej, kjo makinë s’ishte dhe aq e shtrenjtë.

19. 1985 - 1991 Subaru XT:
E konsideruar si revolucion në aerodinamikën automobilistike, “XT” dukej e çuditshme për shkak se e ndara e mbulesës ishte më e lartë se pjesa e prapme e makinës.

20. 1991 - 1996 Nissan 100NX:
E skicuar si veture sportive me dy dyer, “100NX” nuk ishte aspak e tillë. Stili i saj nuk i ngjante karakterit dhe dinamika nuk ishte aspak frymëzuese.


21. 1993 Zagato FZ93:
“FZ93” demonstronte se si nuk duhej rikrijuar një Testarossa. Forma e saj thuhet se ka influencuar Enzo-n, mbase ato duhet të kishin kërkuar diku tjetër për frymëzim.


22. 1994 - 1998 Ford Scorpio:
Një rast fatal i dizenterisë së skicimit. Scorpio dukej shumë e zakonshme dhe shumë amerikane. Sidoqoftë, fenerët ishin ato që i vunë vulën shëmtisë së saj.


23. 1998 - 2000 Fiat Multipla:
Falë pasqyrave si kërcyell dhe kabinës si mamuth Multipla dukej sikur ishte skicuar për një fëmijë katër vjeçar.

24. 1998 Heuliez Pregunta:
Merrni një “Lamborghini Diablo”, hiqini të gjitha format në vendet e duhura dhe zëvendësojini me forma në vendet e gabuara dhe ajo çka përftoni është Pregunta.

25. 1998 - 2000 Mercedes CL:
Mund të kishte qenë një automobil plotësisht i aftë, por do të kishte qenë më mirë të mos ishte krijuar. Pjesa e prapme duket sikur është kopjuar nga Lexus LS 430.

26. 1999 Honda Fuya-Jo:
E pajisur me një sistem monstruoz zëri, Fuya-Jo ishte një përpjekje për të tërhequr të rinjtë e dhënë pas festave, por shumë shpejt u zhduk.


27. 2001 - 2003 Subaru Impreza:
Impreza s’ka qenë kurrë makinë e bukur, por pasi Subaru nxori versionin e ri, disa sipërmarrës vendosën t’i bëjnë disa korrigjime për të bërë që të shitej.

28. 2002 Hyundai Santa Fe Mountaineer:
Gomat e trasha prej kromi dhe zgjerimet e mëdha edhe mund të falen, por hunda është e pafalshme. Falë zotit ishte vetëm një koncept.

29. Një rast fatal i dizenterisë së skicimit. Scorpio dukej shumë e zakonshme dhe shumë amerikane. Sidoqoftë, fenerët ishin ato që i vunë vulën shëmtisë së saj.


30. 2004 - date Invicta S1:
S1 ishte makina e parë në botë që kishte një pjesë fibër karboni dhe ishte turp që dukej sikur ishte shkrirë nga dritat e nxehta.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
 
30 makinat me te shemtuara ne histori
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Kuriozitete-
Kërce tek: