PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Dashuria ndaj Allahut

Shko poshtë 
AutoriMesazh
FaLcOxXx
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1522
Age : 107
Vendbanimi : kudo dhe kurdo ne cdo kohe
Puna/hobi : to do nothing it's something
Humor : shes sporia n'korzo...hahah
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Dashuria ndaj Allahut   Fri Nov 14, 2008 2:21 pm

Ibn El Kajjim ka përmendur dhjetë arsye, që sjellin dashurinë e All-llahut ndaj robit dhe dashurinë e robit ndaj Zotit. (Këto dhjete janë):


E para: Leximi i Kur’anit, duke medituar per domethënien e tij dhe të përpiqurit për ta kuptuar përmbajtjen e tij.

E dyta: T’I afrohesh All-llahut, duke bërë vepra vullnetare(nafile) mbas veprave të obliguara. Kjo është kështu, siq ceket në hadithin kudsi: ”Ai vazhdon të më afrohet edhe më tepër me anë të veprave vullnetare, që e shton edhe më tepër dashurinë Time ndaj tij, e kështu Unë filloj ta dua atë.” (transmetuar nga Buhariu)

E treta: Të kujtuarit vazhdueshmëm të All-llahut në gjitha gjendjet me gjuhë, Zemer dhe me vepra. Madhështija e dashurisë së secilit perballë All-llahut, përcaktohen prej këtyre gjërave.

E katerta: Gjërat, të cilat i do All-llahu, t’u japësh përparësi, nëse jemi përfshirë me epshet tona, përballë atyre gjërave që i duam ne.

E pesta: Zemra, që është e etur mbas emrave dhe atributeve të All-llahut dhe Zemra që shëtit në kopshtin e Diturise.(kerkon Dituri)

E gjashta: T’i veshtrojmë fshehtësit dhe dukshmërit e All-llahut siq janë Bujaria, Miresia dhe Dhuntia

E shtata: Dhe kjo është më e mrekullueshmja prej të gjithave, qe personi ta ketë Zemren e butë, të nënshtruar dhe të jetë shpirtmirë para All-llahut.

E teta: Të qëndruarit vetëm me All-llahun, kur të zbret në të tretën natës, duke lexuar librin e Tij dhe kur perfundon këtë(lexim) me kërkim faljeje dhe për pranimin e pendimit.

E nenta: Të qëndruarit me të dashurit dhe të sinqertit(robët e All-llahut) duke përfituar nga frutet që posedojnë bisedat e tyre . Dhe të mos flasësh, perveq nëse është e dobishme ose e di që kjo përmirëson gjendjen tënde dhe do jetë i dobishme për të tjerët.

E dhjeta: T’ju largohesh çdo gjëje, cila vëhet ndërmjet zemres dhe All-llahut.

Këto dhjetë Gjëra do t’i sjellin të dashurit të arrijnë shkallën e vërtet të dashurisë. Kjo do t’i sjell tek i Dashuri(All-llahu) i tyre.
__________________
" Dhe nuk jemi të obliguar për tjetër, përveçse t’ju kumtojmë ashtu qartë. ".

(Kur'an: Sure Jasin 36:17)

_________________
SHES SPORIA neper KORZO HAHAMos shkoni ne spitalin e Tetoves, me vdek mundeni edhe te shpija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit https://www.youtube.com/sokol2103
 
Dashuria ndaj Allahut
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: KULTURA :: Feja Islame-
Kërce tek: