PortaliForumCalendarGalleryPytësoriKërkoRegjistrohuidentifikimi
Tema Fundit
» Viagra Generico. viagra generico differenza
Thu Aug 04, 2011 4:31 pm nga Vizitor

» hot teen sex web cam
Thu Aug 04, 2011 9:26 am nga Vizitor

» Viagra Generico. da mulher viagra generico
Thu Aug 04, 2011 8:25 am nga Vizitor

» what is the benefit of fish oil
Thu Aug 04, 2011 7:30 am nga Vizitor

» Comprare Viagra. viagra generico rivenditori
Thu Aug 04, 2011 3:44 am nga Vizitor

» Blu-ray to iPad Ripper lift Blu glimmer DVD movies exchange for iPad
Wed Aug 03, 2011 6:25 pm nga Vizitor

» Прикольные форумы
Wed Aug 03, 2011 2:17 pm nga Vizitor

» Large families and animals keep allergies at bay
Wed Aug 03, 2011 11:47 am nga Vizitor

» A useful tip
Wed Aug 03, 2011 5:06 am nga Vizitor

Top posters
FaLcOxXx (1522)
 
Alketa* (1258)
 
Aηι∂α (807)
 
thupra1 (688)
 
lO$eR (530)
 
Gressa (416)
 
*Zero Hour* (398)
 
girl-lover (328)
 
"El-Pipita" (319)
 
WhIsKeY (141)
 
Social bookmarking

Share | 
 

 Burek me gjiz dhe me qumsht

Shko poshtë 
AutoriMesazh
Alketa*
Admin
avatar

Numri i postimeve : 1258
Puna/hobi : me shkatru:P
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Burek me gjiz dhe me qumsht   Thu Nov 20, 2008 11:05 pm

4 gota uji miell
5 vezë
1 filxhan kafeje ujë
1 luge çaji plot me kripe.

1 gote ujë
1 ½ gote niseshte

Perzierja për ta hedhur sipër petave:

200 gr djathe i bardhe ose gjize
50 gr djathe kaçkavall (une i hedh me shume se e kam qejfin kackavallin)
100 gr gjalpe ose margarine bimore
4 vezë
2 gota qumësht
½ tufe majdanoz ose koper

Grini djathrat dhe majdanozin apo kopren ose te dyja holle, shtoni sipër 4 vezet dhe gjizen, 100 gr gjalpe ose margarine te shkrire,
dy gotat e qumeshtit dhe lejini ne një vend jo shumë te fresket ne mënyrë qe të mos ngrijne.

Siper malit te miellit , mu ne mes hidhni 4 vezet , shtojini kripe dhe ujë dhe perzijeni mirë brumin. Mbulojeni me një picete te lagur dhe lijeni 15 minuta.Me pas merreni dhe punojeni sërish. Me pas lijeni sërish te mbuluar me pecete.

Mblidheni brumin ne trashesine 3 cm ne formë ruloje, pastaj priteni ne 10 copeza et vogla.
Perzijeni miel me niseshte dhe hidhni dhe pas niseshte mbi vendin ku do hapni brumin.Pastaj hidhni sërish miell me niseshte mbi brume dhe hapni 5 peta pernjehere.
Pastaj brumerat qe i keni ndare me dysh lerini për 1/2 ore poshtë një picete te lagur.

Si fillim hapini 5 petat veç e veç duke i hedhur sipër miell me niseshte.Pastaj vijini mbi njera tjetrën duke i hedhur niseshte me miell sipër.
Hapini te 5ta petat ne te njëjtën kohe .
Të njëjtën gjë perseriteni dhe me 5 petat e tjera.Ne një tenxhere te madhe vini 5 lt ujë , 2 luge gjelle kripe , 1 luge gjelle vaj dhe lereni te zihet. Ndërkohë lyeni më pak gjalpe një tepsi.

Ne fillim zjejini petat ne ujin qe valon , pas nja 2 minutash hiqini duke perdorur një kapese metalike te shesht dhe futini ne ujin e fothte. Pastaj prej andej hiqini me dorë dhe vendosini mbinje pecete.
Me pas vini një pete qe nuk është çare mbi tepsine e lyer me gjalpe, duke ja nxjerre anet jashtë tepsise.

Mbi çdo pete hidhni nga perzierja me qumësht qe keni bere , petet qe ngelen vendosini duke i zhubrosur mbi tepsi.
Ne fund fare kthejini anet e nxjerra jashtë tepsise se petes se pare dhe mbulon peten e siperme me to.
Hidhini pak yndyre sipër petave se fundmi.
Pastaj vijeni te piqet ne furren e ngrohur me pare , duke e lënë te piqet njërën anë një here dhe duke e kthyer mbrapsht pastaj për te pjekur anën tjetër, nese nuk ju pjek mire nga te dyja anet.
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit
FaLcOxXx
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1522
Age : 107
Vendbanimi : kudo dhe kurdo ne cdo kohe
Puna/hobi : to do nothing it's something
Humor : shes sporia n'korzo...hahah
Registration date : 12/11/2008

MesazhTitulli: Re: Burek me gjiz dhe me qumsht   Fri Nov 21, 2008 2:29 am

ku hahet bureki me gjiz ene qumsht...!!?? Suspect Suspect

_________________
SHES SPORIA neper KORZO HAHAMos shkoni ne spitalin e Tetoves, me vdek mundeni edhe te shpija
Mbrapsht në krye Shko poshtë
Shiko profilin e anëtarit https://www.youtube.com/sokol2103
 
Burek me gjiz dhe me qumsht
Mbrapsht në krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi
Tetova Forum :: Tema të lira :: Diskutime Shoqërore :: Diskutime Shoqërore :: Kuzhina dhe receta gatimi-
Kërce tek: